Jakie oświetlenie zastosować w ogrodzie?

Jakie oświetlenie zastosować w ogrodzie?

Pytania i OdpowiedziJakie oświetlenie zastosować w ogrodzie?
Zespół Qlix Personel zapytał 2 lata temu
1 odpowiedzi
Zespół Qlix Personel odpowiedział 2 lata temu

Własny ogród to spełnienie marzeń tak wielu osób. Zwykle myślą one tylko o plusach i mocnych stronach posiadania ogrodu, zapominając trochę o pracy oraz kosztach związanych z jego urządzeniem i utrzymaniem. Wbrew pozorom, ogród to nie tylko rośliny, które – rzecz jasna – zwykle kosztują najwięcej. Dla stworzenia miłej i sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery, tak by ogród stał się rzeczywiście miejscem, w którym można przesiadywać nawet po zmroku, trzeba pomyśleć też o meblach oraz o oświetleniu. To ostatnie można wybrać zarówno z niższej półki cenowej, jak i zdecydować się na bardziej designerskie rozwiązania.
Dlaczego warto oświetlić ogród?
Prawidłowo oświetlona przestrzeń to przestrzeń sprzyjająca relaksowi i wypoczynkowi – a przynajmniej takie ma to przełożenie w kwestii ogrodu. Warto pomyśleć zatem o takim oświetleniu, które nie będzie nachalne, zbyt mocne i ostre – takie światło potrafi zepsuć atmosferę. A w końcu to właśnie tego szukamy w ogrodzie – odrobiny wytchnienia i kontaktu z naturą, spokoju i wypoczynku. Poza funkcją czarowania odpowiedniej atmosfery, światło w ogrodzie powinno też eksponować to, co życzy sobie właściciel. Jednym słowem prawidłowo dobrane oświetlenie do ogrodu pozwala podświetlić wyjątkowe okazy roślin, elewację domu, basen czy kącik wypoczynkowy z grillem. Warto o tym pamiętać – światło jest bardzo ważne wtedy, gdy z ogrodu chcemy aktywnie korzystać nawet po zmroku lub w nocy. A przecież właśnie to robią właściciele ogrodów wiosną i latem, gdy nawet nocą jest przyjemnie ciepło i jak najdłużej chce się być na zewnątrz.
Jakie oświetlenie zastosować w ogrodzie?
W sklepach ogrodniczych nie brakuje ciekawych elementów dekoracyjnych i praktycznych, a zatem również specjalnego oświetlenia. Współcześnie można kupić naprawdę niezwykle ciekawe i designerskie lampy LED, na przykład w postaci girlandy z żarówkami, podświetlanej donicy na trawę ogrodową czy fantazyjnych lamp solarnych w postaci kul. Swoje typy znajdą zatem zarówno miłośnicy bardziej tradycyjnego oświetlenia (girlanda z żarówkami), jak też bardziej nowoczesnych projektów. Warto trzymać się jednak jednej prostej zasady – nie mieszajmy zbyt wiele i nie wprowadzajmy chaosu. Oświetlenie ogrodu i światło przed domem powinny pasować do bryły budynku, zarazem do tego, w jakim stylu został urządzony sam ogród. Nieco rustykalne girlandy z żarówkami będą prezentować się fantastycznie na przykład na tarasach w otoczeniu ogrodów utrzymanych trochę w dzikim stylu. Takie girlandy można swobodnie zawieszać na drzewach, tworząc w ten sposób atmosferę jak z zaczarowanego ogrodu. Czy uzupełnieniem takiego tarasu powinny być podświetlane donice? Zdecydowanie nie – to po prostu zupełnie inny styl i zbyt duże pomieszanie. Spójny wizerunek można tworzyć również, odpowiednio operując światłem. Podobnie rzecz się ma z solarnymi kulami – takie kule fantastycznie prezentują się przed nowoczesnymi domami, stojąc na idealnie przystrzyżonych trawnikach. Wyglądają bardzo współcześnie i nowocześnie – trudno wyobrazić sobie, że będą naprawdę dobrze wyglądać przed drewnianym domkiem na wsi.
Lampy solarne
Szczególną uwagą warto zwrócić na różne modele lamp solarnych do ogrodu. Opisywane kule to tylko jedna z opcji, idealnie nadająca się do nowoczesnych ogrodów, które są utrzymane jak spod igły. Inne modele to na przykład gruntowe lampy solarne, którymi można w bardzo atrakcyjny sposób doświetlić ścieżki w ogrodzie. W ten sposób można zamontować je na przykład wzdłuż ścieżek prowadzących do oczka wodnego, do bramy wyjazdowej czy budynku gospodarczego. Takie lampy dają przyjemne i dyskretne światło, a jednocześnie idealnie spełniają swoją rolę – zwiększają bezpieczeństwo podczas poruszania się po ogrodzie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że oświetlenie w ogrodzie ma nie tylko tworzyć miłą atmosferę, ale też po prostu zwiększać komfort poruszania się i bezpieczeństwo. Nowoczesne, duże latarnie solarne to kolejne dobre rozwiązanie, pozwalające w dużym stopniu doświetlić przestrzeń. Takie latarnie sprawdzą się szczególnie w przestronnych ogrodach.
Dlaczego właśnie to lampami solarnymi warto się zainteresować? Bo nie wymagają one stosowania baterii i zwyczajnie są ładowane energią słoneczną. A przecież energia słoneczna jest za darmo – jednym słowem to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Tego typu lampy dostępne są praktycznie wszędzie, zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i w sklepach z oświetleniem. W dobrych cenach warto ich szukać również w marketach budowlanych, gdzie zwykle można kupić je tak naprawdę najtaniej. Czynnik ceny może mieć naprawdę niebagatelne znaczenie, szczególnie jeżeli do oświetlenia jest duża powierzchnia. Jeżeli zatem ma być tanio – szukajmy jak najbardziej ekonomicznych źródeł. Jeżeli natomiast chce się doświetlić tylko niedużą część ogrodu blisko tarasu czy wyjścia z domu, można pozwolić sobie na bardziej designerskie rozwiązania. Jedno jest pewne – chociaż ogród musi być doświetlony, rozwiązania lepiej nie wybierać na szybko. Niech względy ekonomiczne oraz wizualne idą ze sobą w parze.

Twoja odpowiedź

18 + 12 =