kiedy darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

kiedy darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Pytania i Odpowiedzikiedy darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?
Zespół Qlix Personel zapytał 3 lata temu

Darowizny nie trzeba zgłaszać, w trzech przypadkach. Pierwszy, gdy darowizna jest przekazywana, od jednej osoby, a kwota tej darowizny, nie przekracza 9637 złotych i jeżeli nabywcą jest osoba z pierwszej gruby podatkowej (tj. rodzeństwo, syn, synowa, córka, małżonek, macocha, ojczym, zięć, teściowie). Druga możliwością jest, gdy darowizna jest od 2 osób np. rodziców, w tym wypadku darowizna maksymalna może wynieś 19 274 złotych. Ostatnią możliwością, jest zwolnienie z podatku dla osób najbliższych w tym wypadku (tj. małżonek, rodzeństwo, pasierb, macocha i ojczym)a nie dotyczy (zięcia, synowej oraz teściów). Trzeba pamiętać, w tym wypadku o złożeniu zeznania podatkowego, przez osobę otrzymująca, rzeczy materialne lub majątek. Przy darowiznach pieniężnych, osoba otrzymująca ma obowiązek przedstawić potwierdzenie, ze swojego konta bankowego na otrzymanie danej kwoty. Normują to przepisy z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadku i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.)

Twoja odpowiedź

12 + 18 =

Ostatnie pytania

Pytania z odpowiedziami